Loftowe wnętrze
Data projektu: 2020
Status: Koncepcja/ Projekt wykonawczy
Powierzchnia: 32 m2
Lokalizacja: Oleśnica
Założenia projektu
Centralnym pomieszczeniem na mapie domu jest pokój wypoczynkowy, w którym koncentruje się życie rodzinne oraz towarzyskie. Salon jako serce i wizytówka domu powinien tworzyć przestrzeń sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu i pogłębianiu rodzinnych więzi. Projektowane wnętrze oprócz funkcji wypoczynkowej mieści w sobie kącik do wspólnego spożywania posiłków, z możliwością organizowania większych imprez oraz do czytania książek , grania w gry planszowe , odpoczywania z widokiem na ogród itp.
Funkcjonalność loftowego salonu
Salon oddzielony jest od kuchni przejściem, nie jest on zupełnie zamknięty, ale tworzy osobny pokój. Strefa jadalni została zaplanowana jak najbliżej kuchni, aby łatwiej i funkcjonalniej było serwować dania. Na codzień stół przeznaczony jest dla 6 osób z możliwością rozłożenia go w razie potrzeby większych spotkań rodzinnych. Jest usytuowany na osi okna. Loftowe, wysokie lustro w czarnej ramie zaplanowano na ściance dzielącej salon z kuchnią. Dodatkowo umiejscowione zostało tak, aby odbijało światło i zieleń ogrodu, widoczne z dużych przeszkleń usytuowanych na przeciwległej ścianie.
Narożnik zaplanowany został w centralnej części pomieszczenia, wydzielając dwa kąciki – jeden z telewizorem i niską szafką RTV, a drugi, kawowy z wygodnymi fotelami i regałem.
Pierwszy bieg schodów został zabudowany tworząc dodatkowy schowek.
Oświetlenie wiszące w salonie akcentuje przestrzeń jadalni, w pozostałej części pomieszczenia zastosowano przesuwne oświetlenie szynowe.
Kolory i materiały
W salonie przewidziane jest ogrzewanie podłogowe, dlatego wybrano kafle drewnopodobne układane w jodełkę, jest to bazowy kolor projektu. Loftowy klimat wnętrza tworzą czarne akcenty, cegiełka na ścianie oraz zastosowanie takiego materiału jak metal w ramie lustra, regałach, konsolach, stolikach. Granatowe zasłony dodają wyrazistości, a duże lustro rozjaśnia pomieszczenie.
Salon w stylu loftowym/ industrialnym
Styl loftowy ma swoje początki w latach 60-tych, kiedy to podczas kryzysu w Stanach Zjednoczonych opuszczone hale i fabryki stały się enklawą nowojorskiej bohemy. Obecnie wiele przestrzeni prywatnych i komercyjnych czerpie pomysły na wystrój właśnie z tego stylu. Charakteryzuje się on przestronnością, dlatego wskazane są lustra optycznie powiększające pomieszczenie. Główną kolorystyką są szarości, biele i czerń. Ściany z betonu oraz cegły znakomicie oddają charakter tego stylu. Minimalistyczne meble są dopełnieniem loftowego klimatu, najlepiej jeśli są wykonane z użyciem materiałów takich jak: drewno, metal. Oświetlenie industrialne bazuje na wiszących żarówkach na linkach lub artystycznej, metalowej konstrukcji.