Wąska i długa łazienka
Data projektu: 2020
Status: Koncepcja/ Projekt wykonawczy
Powierzchnia: 4 m2
Lokalizacja: Wrocław
Założenia projektu
Łazienka została całkowicie przearanżowana. Główną zmianą było zrezygnowanie z wanny na rzecz prysznica. Na nowo rozplanowano funkcje we wnętrzu.
Funkcjonalność wnętrza
Łazienka podzielona jest na trzy strefy. W pierwszej znajduje się umywalka z szafką oraz oraz misa ustępowa, kącik ten jest podkreślony innym wzorem oraz drewnopodobną płytką, na której wyeksponowane jest okrągłe lustro w czarnej ramie. Kolejna strefa mieści w sobie zabudowaną pralkę i suszarkę, jednocześnie wydziela nam ostatnią strefę – prysznic z ukrytymi półkami na kosmetyki.
Kolory i materiały
Wnętrze utrzymane jest w naturalnej kolorystyce betonu oraz drewna. Wyrazistości dodają elementy w kolorze czerni takie jak wieszak na ręczniki, grzejnik, baterie umywalkowe i prysznicowe. Oświetlenie podkreśla każdą strefę w łazience. W strefie umywalki, oprócz lamp przy lustrze zaplanowano wiszące oświetlenie, w strefie prysznica dodatkowym, oprócz opraw sufitowych są podświetlenia led półek na kosmetyki.
Wąska i długa łazienka
Wąskie łazienki to bardzo często spore wyzwanie projektowe. Wąskie i długie pomieszczenia warto zaaranżować tak, by je optycznie poszerzyć i skrócić. Jedną z kluczowych ról w optycznym kształtowaniu przestrzeni przypisuje się kolorom i kształtom. Płytki podłogowe najlepiej jest układać w poprzek pomieszczenia, aby nie wzmocnić efektu wydłużenia wnętrza. Rozmieszczenie światła jest również niezwykle ważne przy formowaniu stref użytkowych w łazience, co odwraca uwagę od jej wydłużonego kształtu. W obrębie strefy z lustrem warto zastosować podwójne kinkiety, a w centralnej części sufitu plafon lub oświetlenie wiszące, który równomiernie oświetli całą łazienkę lub rozmieścić oświetlenie punktowe. Rozwiązań modyfikujących proporcje wnętrza jest wiele, należy każde z nich najlepiej jak to możliwe dopasować do danego pomieszczenia.