PAAS - pracownia architektury wrocław4
Architekt Alicja Sawicka
Architektura, urbanistyka oraz aranżacja wnętrz

Cześć! Nazywam się Alicja. W pracy łączę wiedzę techniczną z wyobraźnią, a oczekiwania inwestora z dbałością o szczegóły.

 

Zapraszam do kontaktu!

Tel: 665990807
mail: paas.arch@gmail.com

In.

— Architektura, urbanistyka oraz aranżacja wnętrz
Kategoria
Kuchnie, portfolio, Wnętrza
Tagi
biały, kuchnia, żółty

Kuchnia w mieszkaniu 70m2

Data projektu: 2017
Status: Zrealizowana
Powierzchnia: 8m2
Lokalizacja: Wrocław / Osiedle Nowe Żerniki

Założenia dla projektu kuchni

Projektowana kuchnia znajduje się w nowoczesnym mieszkaniu na wrocławskim, świeżo wybudowanym osiedlu – Nowe Żerniki. Inwestorami jest młode małżeństwo najlepiej czujące się we wnętrzach z mocnymi akcentami kolorystycznymi. Mieszkanie ma powierzchnię 70m2. Kuchnia jest otwarta na salon. Przestrzeń jest słoneczna, prześwietlona ze wszystkich stron świata.

Głównym założeniem jest funkcjonalne zaprojektowanie kuchni mimo małego metrażu, zachowanie prawidłowego ciągu przygotowywania posiłków , czyli umiejscowienie w odpowiedniej kolejności sprzętów i blatów kuchennych oraz uwzględnienie akcentu kolorystycznego.

Funkcjonalność kuchni

Prawidłowy ciąg kuchenny bazuje na umiejscowieniu urządzeń kuchennych tak, aby pomagały w przygotowywaniu posiłków. Lodówka jest pierwszym elementem, z którego najczęściej pobieramy produkt do dalszej obróbki, w pobliżu powinien znaleźć się blat oraz umywalka. Następnie umyty produkt odkładamy na blat kuchenny, z którego kolejno przenoszony zostaje na płytę indukcyjną lub do piekarnika. Końcowym etap jest miejsce – blat do odłożenia gotowej do spożycia potrawy. Ten sprawdzony schemat posłużył jako wzór do projektowanej kuchni.

Pod zabudowę kuchenną przeznaczone są dwie ściany. Wyróżniono je kolorystycznie. Szara jest zabudową na całą wysokość z lodówką oraz dekoracyjną szafką na wino. W żółtej zabudowie umiejscowiony jest grafitowy zlewozmywak , płyta indukcyjna, zmywarka, piekarnik oraz grafitowy blat kuchenny. Szafki w tej części kuchni zaplanowano jako dolne i górne do wysokości sufitu. Dodatkowym miejscem na przygotowywanie posiłków jest wyspa kuchenna. Oprócz standardowego rozwiązania wyspy złożonej z dolnych szafek kuchennych, zaprojektowano dodatkowy przesuwny blat. Daje on różnorodne aranżacje od stołu, przy którym można spożywać posiłki , mini baru podczas domowych imprez po dodatkowy blat roboczy.

Kolory i materiały w kuchni

Kuchnia jako kolorowe serce domu bazuje na dwóch barwach. Ciemnej żółci oraz ciemnej szarości wprowadzającej balans pomiędzy odcieniami. Szarość oprócz wysokiej zabudowy została zastosowana również w blatach kuchennych oraz w przesuwnym blacie wyspy kuchennej. W odcieniach szarości i czerni zaprojektowano zlewozmywak z baterią, lodówkę oraz sprzęty kuchenne. Żółć jest mocnym akcentem szafek oraz wyspy kuchennej. Inwestorzy zdecydowali, że ten kolor będzie motywem przewodnim, stąd we wnętrzu znajduje się wiele dodatków w tej barwie. Dekoracyjnym dopełnieniem całości jest mozaika z płytek ceramicznych nad blatem kuchennym, zastosowano gradacje kolorów od ciemnej szarości do bieli. Czarne akcenty w postali lamp i krzeseł barowych dopełniają wnętrze.

Koszty projektu kuchni w mieszkaniu 70 m2

Projekt mebli kuchennych został w pełni wykonany pod zamówienie przez stolarza. Materiał użyty do wykonania zabudowy to płyta meblowa, odpowiednio nacięta, dzięki czemu nie potrzebne są dodatkowe uchwyty otwierające szafki. Sprzęty kuchenne, zlewozmywak z baterią, oświetlenie i krzesła barowe zakupione zostały w ogólnodostępnych sklepach meblowych i AGD.