PAAS - pracownia architektury wrocław4
Architekt Alicja Sawicka
Architektura, urbanistyka oraz aranżacja wnętrz

Cześć! Nazywam się Alicja. W pracy łączę wiedzę techniczną z wyobraźnią, a oczekiwania inwestora z dbałością o szczegóły.

 

Zapraszam do kontaktu!

Tel: 665990807
mail: paas.arch@gmail.com

In.

— Architektura, urbanistyka oraz aranżacja wnętrz
Kategoria
Łazienki, portfolio, Wnętrza
Tagi
kamienica, łazienka, styl klasyczny, styl nowoczesny

Łazienka w kamienicy

Data projektu: 2018
Status: Koncepcja
Powierzchnia: 14m2
Lokalizacja: Wrocław

Założenia projektu łazienki

Projektowana łazienka znajduje się na ostatniej kondygnacji w mieszkaniu w zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Inwestorką jest kobieta w średnim wieku, interesująca się sztuką, ceniąca sobie elegancję, wygodę oraz poszanowanie zabytkowego detalu.

Głównym założeniem jest zaadaptowanie przestrzeni w mieszkaniu w starej kamienicy na elegancką, nowoczesną łazienkę z detalem w charakterze budynku. Wyzwaniem jest spójne połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym. Powierzchnia projektowanej łazienki jest dość znaczna, dlatego projektując przyjęłam tezę aby z kąpania się uczynić coś przyjemnego, wykorzystując potencjał metrażu.

Funkcjonalność łazienki

Powierzchnia łazienki pozwala na wykorzystanie ściany na wprost wejścia do łazienki na dużą, wygodną umywalkę z lustrem w kształcie koła. Umywalkę zaprojektowałam jako nablatową z szafką na całą szerokość pomieszczenia. Szafka przeznaczona jest na kosmetyki oraz środki chemiczne do czyszczenia łazienki. Przy oknie umiejscowiłam wolnostojącą wannę. Na przeciwległej ścianie zaplanowałam mini galerię obrazów zgromadzonych przez inwestorkę oraz mały, podręczny stolik i ożywiającą wnętrze roślinność. Toaleta z zabudową podtynkową Geberit została umiejscowiona na tej samej ścianie co drzwi wejściowe, przez co wchodząc do pomieszczenia w pierwszej kolejności widzimy elegancką zabudowę pod umywalką i wolnostojącą wannę. Nad toaletą zaprojektowałam 3 półki-wnęki z podświetleniem led.

Oświetlenie w łazience obejmuje ozdobne lampy umiejscowione przy lustrze i szafkach na pełną szerokość oraz punktowe oświetlenie rozplanowane na całej powierzchni pomieszczenia.

Kolory i materiały dla łazienki w kamienicy

W łazience zestawiłam materiał ciemnego drewna z jasnym marmurem, co nadaje pomieszczeniu elegancji. Szafkę dodatkowo zdobią proste uchwyty, wykonane z materiału imitującego brąz. Płyty marmurowe są imitacją szlachetnego kamienia, zastosowane w dużym formacie wręcz idealnie oddają fakturę oryginalnego materiału. Duże, okrągłe lustro bez ramy jest wyraźnym, surowym akcentem, jego dopełnieniem jest grafika czarnego, zagiętego koła . Ciemno zielone kafle podłogowe współgrają z bielą i czernią ścian. Przy suficie i podłodze zastosowałam białe listwy harmonizujące z detalem stolarki okiennej i drzwiowej. Na suficie odtworzyłam sztukaterie charakterystyczną dla mieszkań w kamienicy. Armaturę łazienkową zaprojektowałam w kolorze bieli. Całość bazuje na zasadzie kontrastu materiałów, kolorów oraz stylów.

Koszty projektu łazienki

W projekcie wykorzystałam płytki ceramiczne polskiej firmy Tubądzin, z kolekcji : Monolith Pietrasanta. Armatura łazienkowa dostępna jest w popularnych sklepach remontowo-budowlanych. Projekt wiszącej szafki na pełną szerokość pomieszczenia przewidziałam do realizacji na zamówienie, do wykonania przez stolarza.